menu
tytul: Mieniakitytul: Mimikra i mimetyzm u motylitytul: Paź żeglarztytul: Północne gatunki motyli w Polscetytul: Przeplatka maturna: Rozsiedlenie w Polsce i Europietytul: Stadia i cykl rozwojowytytul: Klasyfikacja przeplatki maturnytytul: Przeplatka maturna: Środowisko życia

Przeplatka maturna: Budowa zewnętrzna i rozpoznawanie

Ten gatunek nie należy do trudnych do rozpoznania motyli w porównaniu do innych przeplatek lub innych grup tych owadów aktywnych w dzień.

Rozpiętość skrzydeł postaci dorosłych wynosi od 38 mm do 48 mm. Ubarwienie tła wierzchu skrzydeł jest ceglastoczerwone z czarnym deseniem w postaci czarnych przepasek i żyłek tworzących wyraźny siatkowaty rysunek. Na tylnym skrzydle, w polu zewnętrznym na pomarańczowym tle brak rzędu drobnych czarnych kropek (fot. ), które występują u kilku innych gatunków przeplatek.

Spód skrzydeł jest intensywnie pomarańczowy, z kontrastowymi białymi, czarno obrzeżonymi przepaskami, co wyraźnie odróżnia maturnę od bliskich krewniaków. Zmienność w ubarwieniu wierzchu skrzydeł u tego gatunku zaznacza się zwykle różnym stopniem rozwoju czarnego rysunku i różną intensywnością barwy tła (żółtawej lub białej) w środkowej i nasadowej części skrzydła.

Dotyczy to głównie samców oraz form z północno-wschodniej Polski, charakteryzujących się często silnym melanizmem (forma adamczewskii nazwana na cześć prof. Stanisława Adamczewskiego – wybitnego badacza motyli Puszczy Białowieskiej).

Samice, o bardziej kontrastowym ubarwieniu, podobne są do ciemnych osobników pokrewnego gatunku – przeplatki aurinii Euphydryas aurinia, który jednak łatwo można odróżnić po obecności czarnych kropek w polu zewnętrznym tylnego skrzydła. Ponadto, u przeplatki maturny występuje nieco bardziej wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są mniejsze od samic, z wierzchu skrzydła u nasady ciemniejsze, o bardziej regularnym, trójkątnym kształcie skrzydła przedniego, które ma ścięty brzeg zewnętrzny. Czasami zdarzają się w populacji samce, które mają białą środkową przepaskę na wierzchu obu par skrzydeł.

 

oserwisie
imgstopka
link terra